Podstrona: Współpraca z FUE Sp. z o. o. / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Współpraca z FUE Sp. z o. o.

2024-02-12 , red.  Anna Worosz
Od lewej: prof. J. Sęp, prof. PRz J. Zamorska, W. Żądło,

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza nawiązała współpracę z FUE Sp. z o.o. z siedzibą w Siemianowicach Śląskich. Współpraca zakłada prowadzenie prac o charakterze badawczo-rozwojowym, eksperckim, wdrożeniowym i projektowym dotyczących technologii przetwarzania odpadów.

Sygnatariusze

Umowę podpisali prezes zarządu FUE sp. z o.o Wiesław Żądło i prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp. Ze strony uczelni odpowiedzialną za realizację umowy będzie dr hab. Justyna Zamorska, prof. PRz z Zakładu Oczyszczania i Ochrony Wód na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury.

Założenia

Umowa zakłada dążenie do wymiany informacji naukowo-badawczej, a także współpracę w ramach prowadzonych projektów i badań. Strony zobowiązują się do wspierania projektów zmierzających do udoskonalania i modyfikacji technologii przetwarzania odpadów przez wymianę informacji nt. prowadzonej działalności badawczo- rozwojowej i najważniejszych osiągnięć, w szczególności organizacji roboczych wizyt w siedzibach obu instytucji oraz realizacji wspólnych projektów badawczo-rozwojowych. Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej pod kierownictwem dr hab. Justyny Zamorskiej, prof. PRz pomogą FUE sp. z o.o opracować technologię, która pozwoli przetwarzać m.in. odpady z oczyszczalni ścieków na nawóz rolniczy. Ma on być stosowany jako wartościowy nawóz w rolnictwie, pozwalający ograniczyć stosowanie nawozów sztucznych. Proces kompostowania jest znany, a przedmiotem badań będzie jego modyfikacja z wykorzystaniem mikroorganizmów, które będą powodowały podwyższenie temperatury kompostu w jednej fazie, czego efektem będzie eliminacja patogenów. To cześć projektu unijnego, który ma na celu również budowę potrzebnej instalacji. Pracownicy naszej uczelni pomogą opracować ekspertyzy dotyczące technologii stosowanych i wdrażanych przez FUE Sp. z o.o.

Strony zobowiązały się także do organizacji specjalistycznych kursów dla pracowników FUE Sp. z o.o. i współorganizacji oraz/lub uczestnictwa w konferencjach i seminariach naukowo­technicznych.