Wizyta astronauty Jeana Françoisa Clervoy’a
Francuski astronauta Jean-François Clervoy, uczestnik trzech misji wahadłowców kosmicznych Discovery i Atlantis, który spędził 675 godzin w przestrzeni kosmicznej, odwiedził Politechnikę Rzeszowską. Astronauta spotkał się ze studentami naszej uczelni, by opowiedzieć o swoich doświadczeniach z przebywania w kosmosie.
Jean-François Clervoy jest francuskim inżynierem i astronautą, który w latach 90. brał udział w trzech misjach kosmicznych. Łącznie w kosmosie spędził 28 dni 3 godziny i 4 minuty na 439 orbitach okołoziemskich. Ponad 33 lata służył w korpusie europejskich astronautów. Z inicjatywy firmy Safran oraz rzeszowskiego oddziału Alliance Française Jean-François Clervoy przyjechał do Rzeszowa, by opowiedzieć o tym, jak został astronautą i jak wygląda życie w kosmosie.
Jean-Francois Clervoy rozpoczął karierę we francuskiej agencji kosmicznej Centre National d'Études Spatiales (CNES), z której przeszedł do European Space Agency ESA. Należał również do 14. grupy astronautów NASA szkolących się w Houston do misji wahadłowców kosmicznych STS (ang. Space Transportation System, System Transportu Kosmicznego). Uczestniczył w trzech misjach wahadłowców kosmicznych Discovery oraz Atlantis, a w trakcie jednej z nich realizował misję naprawy kosmicznego teleskopu Hubble’a.
Został nagrodzony m.in. medalami NASA Space Flight, NASA Exceptional Service oraz nagrodami Komarova i Korolewa, przyznawanymi przez Międzynarodową Federację Astronautyczną IAF. Oficer Legii Honorowej. Założyciel i prezes firmy Air Zero G, która organizuje prywatne loty paraboliczne symulujące stan mikrograwitacji.
Jest członkiem kilku organizacji promujących eksplorację kosmosu, takich jak Międzynarodowa Akademia Astronautyki IAA. Działa na rzecz ochrony naszej planety, patronując stowarzyszeniu „Te mana o te moana”, które zajmuje się ochroną polinezyjskiego środowiska morskiego. We współpracy z firmą Omega stworzył i opatentował zegarek Speedmaster Skywalker X33 używany przez astronautów na pokładzie ISS (ang. International Space Station, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna).