Podstrona: Łazik marsjański Politechniki Rzeszowskiej w habitacie LUNARES w Pile / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Łazik marsjański Politechniki Rzeszowskiej w habitacie LUNARES w Pile

2018-08-03
Łazik marsjański Politechniki Rzeszowskiej w habitacie LUNARES w Pile

Studenci z koła naukowego Legendary Rover Team od 19 do 20 lipca br. przebywali w habitacie księżycowo – marsjańskim LUNARES w Pile. W czasie pobytu, astronauci z całego świata przygotowujący się do misji w habitacie, mieli okazję testować łazika marsjańskiego skonstruowanego przez studentów Politechniki Rzeszowskiej.

– Pierwszego dnia składaliśmy łazika, zapoznaliśmy się z załogą habitatu i prowadziliśmy szkolenie. Kolejnego  dnia wspólnie z astronautami przeprowadzaliśmy testy z łazikiem. Było to m.in. podnoszenie i przestawianie przedmiotów manipulatorem, jazda po trudnym terenie, a na koniec ratowanie nieprzytomnego astronauty za pomocą łazika – mówi Yurii Kravets, student I roku kierunku lotnictwa i kosmonautyki.

Habitat LUNARES w Pile jest unikatowym na skale europejską modelem bazy księżycowej i marsjańskiej. Pozwala na badanie zachowania astronautów w warunkach odosobnienia oraz testowania eksperymentów, które będą docelowo przeprowadzane na powierzchni ciał niebieskich.

Habitat składa się z dwóch części: mieszkalno-laboratoryjnej oraz symulacji powierzchni planety.  Pierwsza misja w habitacie LUNARES rozpoczęła się 31 lipca. Nosi nazwę Poland Mars Analogue Simulation 2017 i potrwa dwa tygodnie. W jej trakcie, sześcioro astronautów z międzynarodowej ekipy przeprowadza eksperymenty z geologii, robotyki, psychologii, biologii czy astronomii.